Skip to main content.
Submit or edit an event >
Advanced search >
Print

<< November 2014 >>

SUNDAY MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY SATURDAY
1

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

The Wishing Tree (Tengiz Abuladze; USSR, 1977)
6:30 p.m.

A Summer at Grandpa's (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1984)
8:15 p.m.

2

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Pirosmani (Giorgi Shengelaia; USSR, 1969)
4 p.m.

Strange Culture (Lynn Hershman Leeson; US, 2007)
6 p.m.

3

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

4

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

5

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Tribulation 99: Alien Anomalies Under America (Craig Baldwin; US, 1991)
7 p.m.

IISA Movie Nights - Fall 2014
8-10 p.m.

6

3rd i's 12th Annual SF Int'l South Asian Film Festival

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

PENNY: A Documentary Film
4:30-6 p.m.

A Time to Live and a Time to Die (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1985)
7 p.m.

Movies at Moffitt
7-9 p.m.

Pilgrims and Tourists (Film: Russia, USA)
7-8 p.m.

7

3rd i's 12th Annual SF Int'l South Asian Film Festival

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Dust in the Wind (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1986)
7 p.m.

8

3rd i's 12th Annual SF Int'l South Asian Film Festival

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Buba (Noutsa Gogoberidze; USSR, 1930)
6 p.m.

Passion (Jean-Luc Godard; France/Switzerland, 1982)
7:30 p.m.

First Name: Carmen (Jean-Luc Godard; France/Switzerland, 1983)
7:30 p.m.

9

3rd i's 12th Annual SF Int'l South Asian Film Festival

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Our Courtyard (Rezo Chkheidze; USSR, 1956)
4 p.m.

Daughter of the Nile (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1987)
6 p.m.

10

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

11

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

12

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Screening of the Experimental Film “The Visitor,” Shot in Mumbai, Sao Paulo and Shanghai
5-6:30 p.m.

The Films of Pawel Wojtasik (US, 2008–14)
7 p.m.

IISA Movie Nights - Fall 2014
8-10 p.m.

13

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

A City of Sadness (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1989)
7 p.m.

14

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

The Puppetmaster (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1993)
7 p.m.

15

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

First Name: Carmen (Jean-Luc Godard; France/Switzerland, 1983)
6:30 p.m.

Good Men, Good Women (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1995)
8:30 p.m.

16

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Trudell (Heather Rae; US, 2005)
5:30 p.m.

17

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Street Days and Women From Georgia (Levan Koguashvili; Georgia, 2010, Georgia/US, 2009)
7 p.m.

18

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Blind Dates (Levan Koguashvili; Georgia, 2013)
7 p.m.

19

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Dials, Frames, and Screens: Recent Experimental Cinema (US, 2011–14)
7 p.m.

IISA Movie Nights - Fall 2014
8-10 p.m.

20

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Amerikanka (Leo Esakya; USSR, 1930)
7 p.m.

Menstrual Man
7-9 p.m.

Menstrual Man
7-9 p.m.

Khabarda (Mikheil Chiaureli; USSR, 1931)
8:45 p.m.

21

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Détective (Jean-Luc Godard; France/Switzerland, 1985)
7 p.m.

Goodbye South, Goodbye (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1996)
9 p.m.

22

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Salt for Svanetia (Mikhail Kalatozov; USSR, 1930)
6:30 p.m.

***iisa Special Movie Night***
7:30-10 p.m.

A Nail in the Boot (Mikhail Kalatozov; USSR, 1930/1932)
8 p.m.

23

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Flowers of Shanghai (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1998)
4 p.m.

The Agronomist (Jonathan Demme; US/Haiti, 2003)
6:30 p.m.

24

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

DamNation showing and discussion
12:15-2 p.m.

Dance of the Maize God
6-9 p.m.

25

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

26

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

IISA Movie Nights - Fall 2014
8-10 p.m.

27

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

28

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

The Cranes Are Flying (Mikhail Kalatozov; USSR, 1957)
5:30 p.m.

Keep Your Right Up (Jean-Luc Godard; France, 1987)
7:30 p.m.

29

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

I Am Cuba (Mikhail Kalatozov; Cuba/USSR, 1964)
5:30 p.m.

Hail Mary (Jean-Luc Godard; France, 1985)
8:15 p.m.

30

3D Films
10:30 a.m.-3:30 p.m.

Flowers of Shanghai (Hou Hsiao-hsien; Taiwan, 1998)
4 p.m.